film_1
film_2
film_3
film_4
film_5
Aktualizováno: 31. 12. 2024 
 
 




TOPlist  

DE  EN  PL

Návod na montáž „záblesků pantografu“ od výrobce Viessmann



  Elektronický modul simuluje záblesky pantografu, které vznikají např. smýkáním ližiny sběrače přes nerovnosti, spojky v troleji nebo při překonávání námrazy troleje. Vlastní modul záblesky náhodně generuje a ty jsou potom emitovány pomocí modré mikro LED umístěné poblíž ližiny. Ačkoliv je produkt primárně určen pro vestavbu do elektrických lokomotiv v modelovém měřítku H0, lze jej použít i v ostatních modelových velikostech, pokud to umožní prostorové poměry v modelu.



viessmann_01.jpg

1.  Firma Viessmann se specializuje na různé elektronické doplňky. Jedním z nich je imitace záblesků pantografu 5068 pro elektrické lokomotivy. Doplněk je použitelný jak pro analogový, tak digitální provoz s pracovním rozsahem napětí 6 - 28V (střídavé nebo stejnosměrné) a odběrem do 5mA.


viessmann_02.jpg

2.  V balení je elektronický modul zatavený v ochranné smršťovací trubičce. Přibližné rozměry modulu jsou 20 x 8 x 4mm. Modul je primárně určen pro lokomotivy v modelové velikosti H0, kde není takový problém s místem.


viessmann_03.jpg

3.  Zapojení je patrné ze schématu z přibaleného návodu. Napájení je odebíráno přímo ze svorek motorku a modul tak generuje záblesky jen při jízdě lokomotivy. V digitálním provozu lze také modul připojit na funkční výstupy DCC dekodéru a zapínat tak modul podle potřeby. Mikro LED umístěná na ližiny pantografu potom pulzuje modrými záblesky, které navozují reálné smýkání ližiny o nerovnosti a přechody na trolejovém drátu.


viessmann_04.jpg

4.  Pro ukázku montáže modulu záblesků pantografu v modelové velikosti TT zvolena lokomotiva PIKO Taurus. Tato lokomotiva již byla digitalizována a osazena vysílačem LISSY. Uvnitř lokomotivy tak bude nutné vyřešit problém s nedostatkem prostoru.


viessmann_05.jpg

5.  Po demontáži lokomotivy vyvrtáme otvor o průměru cca 1,5mm v blízkosti pantografu tak, aby nebyl moc nápadný.


viessmann_06.jpg

6.  Vyvrtaný otvor začistíme a vyzkoušíme, zda jím projde mikro LED. Mikro LED je v ochranné průsvitné trubičce chráněna před mechanickým poškozením.


viessmann_07.jpg

7.  Přívody k modulu připájíme přímo na vstupní svorky motorku nebo, pokud je v lokomotivě velký plošný spoj, na pájecí plošky výstupu napájení pro motorek. V tomto okamžiku, než přistoupíme ke kompletaci lokomotivy, přezkoušíme funkcionalitu.


viessmann_08.jpg

8.  V menších modelových velikostech než H0 bude téměř vždy problém do lokomotivy bez úpravy poskládat veškerou elektroniku. Konkrétně u tohoto modelu bez velkého plošného spoje bylo nutné zafixovat velké množství volných drátů tavným lepením.


viessmann_09.jpg

9.  Detail připevnění mikro LED k ližině pantrografu. Mikro LED je v průsvitné ochranné bužírce přilepena vteřinovým lepidlem a natočena tak, aby záblesky směrovaly nahoru na trolejový drát. Zároveň je pantograf nastaven tak, aby se za provozu nedotýkal trolejového drátu a aby lokomotiva spolehlivě projížděla tunely.


viessmann_10.jpg

10.  Ukázka záblesků pantografů v praxi a na přiloženém videu. Pro zpestření provozu na kolejišti bohatě postačuje jedna jezdící lokomotiva vybavená tímto efektovým modulem.



Videogalerie Videogalerie
Nepůjde-li video přehrát, použijte jiný prohlížeč.


WebArchiv WebArchiv


WebArchiv - archiv českého webu

Licence Licence


Licence Creative Commons

Licence Kontakt


@vlacky.com

Info Info

  • Aktualizováno: 18.10.2016
  • Celkem přečteno: 5526x
  • Naposledy: 07.01.2025

Datové zdroje Datové zdroje


Datový zdroj YouTube
Datový zdroj PeerTube

Ikona webu Ikona webu


ikona webu

Kooperace Kooperace


partnerský web www.TTkatalog.cz partnerský web www.MaleModely.cz

Reportáž Poslední navštívené reportáže